Physical Education Schedule 2016-2017

Term classes = 2 credits; Semester classes = 4 credits

Term 1, Sep 12-Oct 26, 2016 (Registration: Sep 7-8)
Crs# Sec Title Day Time Instructor Location
105 1 Canoe MTh 9:50-10:50am Spillane Boathouse
104 1 Basic Sailing MTh 11:10-12:10pm Spillane Boathouse
173 1 Term Golf MTh 11:10-12:10pm Makerney Golf House
173 2 Term Golf MTh 12:30-1:30pm Makerney Golf House
104 3 Basic Sailing TF 1:40-2:40pm Spillane Boathouse
104 2 Basic Sailing TF 11:10-12:10pm Dix Boathouse
181 1 Table Tennis TTh 7:00-8:00pm Liung 222
Semester 1, Sep 12-Dec12 (Registration: Sep 7-8)
144 1 Fusion Fitness (FYO) MTh 8:30-9:30am Schoenberger 202
148 1 Couch to 5k (FYO) MTh 8:30-9:30am Lekas Track
154 1 Cardio Tennis MTh 8:30-9:30am Kuscher Fieldhouse
160 1 Self-Defense MTh 8:30-9:30am Weaver 201
171 1 Elementary Badminton MTh 8:30-9:30am Berry 222
148 2 Couch to 5k MTh 9:50-10:50am TBA2 Track
149 1 Boot Camp MTh 9:50-10:50am O'Meara 222
150 1 Beginning Spinning MTh 9:50-10:50am Webb 150A
160 2 Self-Defense MTh 9:50-10:50am Weaver 201
180 1 Elementary Squash MTh 9:50-10:50am Berry B00
182 1 Elementary Tennis MTh 9:50-10:50am Kuscher Fieldhouse
109 1 Take the Leap: Intro to Diving MTh 11:10-12:10pm Lichter Pool
151 1 Advanced Spinning MTh 11:10-12:10pm O'Meara 150A
184 1 Volleyball MTh 11:10-12:10pm Webb Arena
161 1 Tai Chi MTh 12:30-1:30pm Chin 202
147 1 Sports Performance Training MTh 1:40-2:40pm LaBella B04
190 1 Beginning Yoga (FYO) MTh 1:40-2:40pm Owen 202
191 1 Continuing Yoga MTh 3:00-4:00pm Owen 202
190 2 Beginning Yoga MW 6:00-7:00pm Gifford 202
120 1 Ballet I MW 6:30-7:45pm Ulissey 201
190 3 Beginning Yoga MW 7:00-8:00pm Gifford 202
142 1 Pilates (FYO) TF 8:30-9:30am Magill 201
146 1 Strength Training TF 8:30-9:30am Kroll 203
150 2 Beginning Spinning TF 8:30-9:30am King 150A
141 1 Cardio Fitness TF 9:50-10:50am Kroll 203
142 2 Pilates TF 9:50-10:50am Magill 201
152 1 Intro to Triathlon Training TF 9:50-10:50am Kimball Pool/Track/150A
153 1 Barre Fitness (FYO) TF 9:50-10:50am Verity 202
182 1 Elementary Tennis TF 9:50-10:50am TBA1 Fieldhouse
150 2 Beginning Spinning (FYO) TF 11:10-12:10pm King 150A
170 1 Archery TF 11:10-12:10pm Bauman Fieldhouse
100 1 Elementary Swimming TF 1:40-2:40pm Dix Pool
140 1 Zumba (FYO) TF 3:00-4:00pm Grande 202
124 1 Dance Basics TTh 4:00-5:00pm Cameron 202
125 1 Advanced Dance TTh 5:00-6:00pm Cameron 202
140 2 Zumba TTh 6:00-7:00pm Sieck 202
177 1 Rock Climbing TTh 6:00-7:00pm McGovern Climbing Wall
142 3 Pilates TTh 7:00-8:00pm Sieck 202
177 2 Rock Climbing TTh 7:00-8:00pm McGovern Climbing Wall
127 1 Classical Indian Dance M 4:10-5:50pm Hayden-Ruckert 202
121 1 Ballet II M 7:45-9:45pm Ulissey 201
122 1 Ballet III W 7:45-9:45pm Ulissey 201
126 1 African Dance W 9:50-11:30am Harkless 202
Term 2, Oct 26-Dec 12, 2016 (Registration: Oct 19-20)
142 1 Pilates MTh 11:10-12:10pm Makerney 201
182 1 Term Tennis MTh 12:30-1:30pm Makerney Fieldhouse
111 1 Indo Row TF 9:50-10:50am Spillane B32
101 1 Stroke Technique TF 1:40-2:40pm Dix Pool
172 1 Fencing TF 3:00-4:00pm Klinkov 201
181 1 Table Tennis TTh 7:00-8:00pm Liung 222
Term 3, Jan 30-Mar 10, 2017 (Registration: Jan 25-26)
142 1 Pilates MTh 11:10-12:10pm Makerney 201
142 2 Pilates MTh 12:30-1:30pm Makerney 201
146 1 Strength Training TF 8:30-9:30am Kroll 203
141 1 Cardio Fitness TF 9:50-10:50am Kroll 203
172 1 Fencing TF 3:00-4:00pm Klinkov 201
187 1 Ski/Snowboard W 5:00-11:00pm Staff Lobby
Semester 2, Jan 30-May 3, 2017  (Registration: Jan 25-26)
144 1 Fusion Fitness MTh 8:30-9:30am Schoenberger 202
148 1 Couch to 5k MTh 8:30-9:30am Lekas Track
171 1 Elementary Badminton MTh 8:30-9:30am Berry 222
183 1 Intermediate Tennis MTh 8:30-9:30am Kuscher Fieldhouse
205 1 Sports Medicine MTh 8:30-9:40am Bauman 205
148 2 Couch to 5k MTh 9:50-10:50am TBA2 Track
149 1 Boot Camp MTh 9:50-10:50am O'Meara 222
154 1 Cardio Tennis MTh 9:50-10:50am Kuscher Fieldhouse
180 1 Elementary Squash MTh 9:50-10:50am Berry B00
151 1 Advanced Spinning MTh 11:10-12:10pm O'Meara 150A
162 1 Kung Fu MTh 12:30-1:30pm Chin 202
147 1 Sports Performance Training MTh 1:40-2:40pm LaBella B04
155 1 Soccer Fitness MTh 1:40-2:40pm TBA2 Upper Field
190 1 Beginning Yoga MW 6:00-7:00pm Gifford 202
120 1 Ballet I MW 6:30-7:45pm Ulissey 201
190 2 Beginning Yoga MW 7:00-8:00pm Gifford 202
142 1 Pilates TF 8:30-9:30am Magill 201
142 2 Pilates TF 9:50-10:50am Magill 201
145 1 Running TF 9:50-10:50am Spillane Fieldhouse
150 1 Beginning Spinning TF 9:50-10:50am King 150A
153 1 Barre Fitness TF 9:50-10:50am Verity 202
182 1 Elementary Tennis TF 9:50-10:50am TBA1 Fieldhouse
144 2 Fusion Fitness TF 11:10-12:10pm King 202
145 2 Running TF 11:10-12:10pm Kimball Track
170 1 Archery TF 1:40-2:40pm Bauman Fieldhouse
190 3 Beginning Yoga TF 1:40-2:40pm Masters 202
140 1 Zumba TF 3:00-4:00pm Grande 202
153 2 Barre Fitness TTh 6:00-7:00pm Sieck 202
177 1 Rock Climbing TTh 6:00-7:00pm McGovern Climbing Wall
177 2 Rock Climbing TTh 7:00-8:00pm McGovern Climbing Wall
127 1 Classical Indian Dance M 4:10-5:50pm Hayden-Ruckert 202
128 1 Afro-Brazilian Dance W 9:50-11:30am Harkless 202
Term 4, Mar 13-May 3, 2017 (Registration: Mar 1-2)
110 1 Rowing MTh 11:10-12:10am Spillane Boathouse
173 1 Term Golf MTh 11:10-12:10pm Makerney Golf House
184 1 Volleyball MTh 11:10-12:10pm Webb Arena
173 2 Term Golf MTh 12:30-1:30pm Makerney Golf House
178 1 Fencing II MTh 4:00-5:00pm Klinkov 201
105 1 Canoe MTh 9:50-10:50am Spillane Boathouse
150 1 Beginning Spinning MTh 9:50-10:50am Webb 150A