Department Chairs

These are the department chairs and academic administrators for 2022-23.

You can also download this list as a PDF

Department
Extension
Director
Administrator
Africana Studies
2563
Layli Maparyan
Lizette Rodriguez-Ponce
American Studies
3232
Paul Fisher
Jeanne Hicks
Anthropology
2137
Adam Van Arsdale
Adriana Mihal
Art
Studio Art
2043
2042
Rebecca Bedell
Dave Olsen
Samara Pearlstein
Meghan Murray
Astronomy
2726
Wes Watters
Carol Gagosian
Biological Sciences
3153
3154
Yui Suzuki
Mary Helen McCollister
Sarah Schwartz
Chemistry
3022
2243
Don Elmore
Karen Blake
Dorothy Tsang
Classical Studies
2630
Bryan Burns
Gretchen Pathak
Computer Science
3147
Orit Shaer Narine Emdjian
East Asian Languages &
Cultures
2188
Mingwei Song
Anna (Hye Young) Park
Economics
2157
2154
Courtney Coile
Sheila Datz
Karen Cronin
Education
3232
Soo Hong 
Jeanne Hicks
English &
Creative Writing
2591
 
Yoon Lee
Lisa Easley
Environmental Studies
2800
Jay Turner
TBD
French & Francophone
Studies
2403
Scott Gunther
Sarah Allahverdi
Geosciences
3151
Katrin Monecke--Fall 
Dan Brabander--Spring 
Carol Gagosian
German Studies
2584
Thomas Nolden
Katie Jackson
History
2605
Alejandra Osorio
Sharon Zimmer
Italian Studies
2616
Sergio Parussa
Jael Matos
Mathematics
3148
Ismar Volić
Robin McLafferty
Music
2077

Jenny Johnson

David Russell, Co-Chairs

Felicity Salmon
Neuroscience
3153
3154
Marc Tetel
Mary Helen McCollister
Sarah Schwartz
Philosophy
2630
Helena de Bres
Gretchen Pathak
Physical Education, 
Recreation & Athletics
2027
Bethany Ellis
Tina Furdon
Physics
3148
James Battat
Robin McLafferty
Political Science
2516
2524
Tom Burke
Maura Cahn
Linda (Lin) Gagnon
Psychology
3022
Tracy Gleason
Karen Blake
Religion
2609
Barbara Geller
Margaret Kennedy
Russian
2584
Tom Hodge
Katie Jackson
Sociology
2137
Peggy Levitt—Fall
Smitha Radhakrishnan—Spring
Adriana Mihal
Spanish & Portuguese
2402
Carlos Vega
Jael Matos
Women's & Gender
Studies
2538 Michael Jeffries (Interim)
Elizabeth Tiro
 
Program Extension Director Administrator
Architecture

2043

2042

Martha McNamara 

Andrew Mowbray, Co-Chairs

Samara Pearlstein

Meghan Murray

Astrophysics 2726 Wes Watters Carol Gagosian
Biochemistry

3153

3154

Dora Carrico-Moniz

Matthew Tantama, Co-Directors

Sarah Schwartz

Mary Helen McCollister

Cinema & Media Studies

2043

2042

Rebecca Bedell
 
Samara Pearlstein
Meghan Murray
Cognitive & Linguistic Sciences

3022

2563

Angela Carpenter

Karen Blake

Lizette Rodriguez-Ponce

Comparative Literary Studies 2563 Carol Dougherty Lizette Rodriguez-Ponce
East Asian Studies
2188
Robert Goree Anna (Hye Young) Park
Engineering 3756 Amy Banzaert Susan Lange
French Cultural Studies 2403

Vinni Datta -- Fall 

Scott Gunther -- Spring 

Sarah Allahverdi

Jewish Studies
2609 Josh Lambert Margaret Kennedy
Latin American Studies 2154 Antonio Igrejas
Karen Cronin
Media Arts & Sciences

2043

2042

Phyllis McGibbon

Jordan Tynes, Co-Directors

Samara Pearlstein

Meghan Murray

Medieval/Ren Studies
2605
Simon Grote Sharon Zimmer
Middle Eastern Studies 2609 Rachid Aadnani Margaret Kennedy
Peace & Justice Studies 2563 Nadya Hajj Lizette Rodriguez-Ponce
Quantitative Reasoning 2157
Calvin Cochran
Sheila Datz
Russian Area Studies 2602 Nina Tumarkin Katie Jackson
South Asia Studies 2609

Smitha Radhakrishnan - Fall 

Christopher Candland - Spring 

Margaret Kennedy
Theater Studies 2678 Marta Rainer Sarah Vandewalle
Writing Program 2576 Jeannine Johnson Rachel Moreno-Buckner