Committees & Task Forces

Standing Committees of Academic Council

The following committee rosters are effective for the 2014-2015 academic year.

Academic Review Board

Dean of Students: Debra DeMeis, chair
Provost and Dean of the College's designee: Richard French
Class Deans: Susan Cohen, John O'Keefe, Joy Playter, Jennifer Stephan, & Lori Tenser
Registrar: Carol Shanmugaratnam and Stephanie Kirylych
Faculty:
Robin Akert 14-17 (B)
Christopher Arumainayagam 14-17 (C)
Charles Bu 14-17 (C)
Craig Murphy 11-15 (B)
Daniela Rivera 14-17 (A)
Sarah Wall-Randell 14-15 (A)
 

Admission, Board of

Dean of Admission and Financial Aid: Jennifer Desjarlais
Dean of Students' designee: Stacie Allen
President or designee: Ravi Ravishanker
Provost and Dean of the College or designee: Ryan Quintana 12-16 (B)
Registrar: Carol Shanmugaratnam
First-Year Dean: Lori Tenser
Class Deans: Susan Cohen, John O'Keefe, Joy Playter, & Jennifer Stephan
International Student Advisor: Karen Pabon
Faculty:
Diego Arciniegas 12-15 (A)
James Besancon 11-15 (C)
Bonnie Dix 14-17 (B)
Claire Fontijn 10-15 (A)
Barbara Geller 14-17 (B)
Pat Giersch 13-16 (B), co-chair
Yue Hu 13-16 (C)
Catherine Masson 14-17 (A)
Julia Miwa 12-15 (C)
Donna Trainor 14-17 (C)
Ann Velenchik 13-16 (B), co-chair
Elizabeth Young 13-16 (A)

Admission and Financial Aid, Committee on

Dean of Students: Debra DeMeis
Dean of Admission and Financial Aid: Jennifer Desjarlais
Director of Admission: Joy St. John
Director of Student Financial Services: Scott Juedes
First-Year Dean: Lori Tenser
Faculty:
Lamia Balafrej 14-17 (A)
Paul Fisher 12-15 (A)
Phillip Levine 12-15 (B)
Jessica Polito 12-15 (C)
Lisa Rodensky 12-15 (A)
Glenn Stark 12-16 (C)

Advisory Committee to the Committee on Faculty Appointments - Tenure Track

Faculty:
Heather Mattila 14-17 (C)
David Olsen 13-16 (A)
Olga Shurchkov 12-16 (B), chair

Advisory Committee to the Committee on Faculty Appointments - FIP

Agenda Committee Representative:
Lauri Wardell 12-15 (C)
Faculty:
Nicholas Doe 13-16 (ISL)
Nancy Hall 13-16 (A), chair
Martina Koniger 13-16 (C)
Teresa Spillane 13-17 (PERA)
Joseph Swingle 13-16 (B)

Agenda Committee

President: Kim Bottomly
Provost and Dean of the College: Andrew Shennan
Faculty:
Timothy Peltason, parliamentarian
Helene Bilis 12-16 (A)
Tracy Gleason 12-15 (B)
Laura Grattan 14-17 (B)
Lawrence Rosenwald 14-17 (A)
Filomina Steady 13-16 (B), Black Task Force representative
Andrea Sequeira 13-15 (C), chair
Orit Shaer 11-15 (C)
Lauri Wardell 12-15 (FIP)

Appeals, Board of

Faculty:
Angela Carpenter 14-17 (B)
Hahrie Han 13-16 (B)
Raymond Starr 14-17 (A)
Brian Tjaden 14-17 (C)
Sally Theran 14-17 (at large)

Budgetary Affairs, Advisory Committee on

President or designee: Andrew Shennan
Vice President for Finance and Administration: Ben Hammond
Administrative Council Representatives: Donna Matson 13-15
Faculty:
Bryan Burns 12-15 (A), chair
Courtney Coile 10-15 (B)
Megan Nunez 14-17 (C)
Andrew Schultz 14-15 (C)
Marc Tetel 12-15 (C)

Curriculum and Academic Policy, Committee on

President or designee: Andrew Shennan
Provost and Dean of the College's designee: Richard French, chair
Dean of Faculty Affairs or designee: Robbin Chapman
Junior Class Dean: Susan Cohen
Registrar: Carol Shanmugaratnam
Faculty:
Sarah Allen 12-15 (A)
Catia Confortini 13-16 (B)
Scott Gunther 11-15 (A)
Markella Rutherford 12-16 (B)
Stephen Slivan 12-15 (C)
Ann Trenk 12-15 (C)
 

Diversity Coalition

President or designee: Robbin Chapman
Provost and Dean of the College: Andrew Shennan
Administrative Council Representative: TBA
Union Representatives: TBA
Faculty: James Kodera 14-15 (B), chair

Educational Research and Development, Committee on

Provost and Dean of the College's designee: Alla Epsteyn 12-15 (A)
Faculty:
Jenny Johnson 13-16 (A)
Stella Kakavouli 12-15 (C), chair
Peggy Levitt 11-15 (B)
Francesca Southerden 14-17 (A)
Akila Weerapana 14-? (B), PLTC faculty director
Michael Wiest 13-16 (C)

Environmental Sustainability, Advisory Committee on

President or designee: TBA
Vice President for Finance and Administration: Ben Hammond
Dean of Students or designee: Kris Niendorf
Chief Information Officer or designee: Ravi Ravishanker
Director of Sustainability: Patrick Willoughby
Administrative Council representative: Katie McLean
Union representatives: TBA
Faculty:
Thomas Hodge 13-16 (A)
Sohie Lee 13-16 (C)
Seth Neumuller 14-15 (B)
Marilyn Sides 13-16 (A)
Yuichiro Suzuki 13-16 (C)
James Turner 13-16 (B), chair

Extramural Graduate Fellowships/Scholarships, Committee on

Provost and Dean of the College or designee: Beth Hennessey 12-15 (B)
Senior Class Dean: Jennifer Stephan
Center for Work and Service representative: TBD
Faculty:
James Battat 14-17 (C)
Bevil Conway 13-16 (C)
Brett Danaher 14-17 (B)
Sharon Elkins 14-17 (B)
David Ellerby 12-15 (C)
Thomas Hansen 11-16 (A)
David Hawkins 13-16 (C)
Beth Hennessey 12-15 (B)
David Kelley 13-16 (A)
Vanja Klepac-Ceraj 14-17 (C)
Paul MacDonald 12-16 (B)
Deborah Matzner 14-17 (B)
Patrick McEwan 13-16 (B)
Margery Sabin 12-15 (A)
Sima Shakhsari 13-16 (B)
Mingwei Song 12-15 (A)

Faculty Appointments, Committee on

President: Kim Bottomly
Provost and Dean of the College: Andrew Shennan, chair
Dean of Faculty Affairs: Kathryn Lynch
Faculty:
John Cameron 14-17 (C)
Lee Cuba 13-16 (B)
Roxanne Euben 14-16 (B)
Kim McLeod 12-16 (C)
Carlos Ramos 12-15 (A)

Faculty Athletic Representative

Joy Renjilian-Burgy 12-15 (A)

Faculty Awards, Committee on

President's designee: Ben Hammond
Provost and Dean of the College's designee: Kathryn Lynch
Faculty:
Daniel Chiasson 13-16 (A)
Christen Deveney 14-17 (B)
Takis Metaxas 14-17 (C)
Katrin Monecke 13-16 (C)
Ismar Volic 12-16 (C), chair

Faculty Benefits, Committee on

President's designee: Kathryn Lynch
Vice President for Finance and Administration: Ben Hammond
Human Resources: TBA
Faculty:
Margaret Cezair-Thompson 14-15 (A), Black Task Force representative
Donald Elmore 13-16 (C), chair
Daniel Fetter 14-17 (B)
Simon Grote 14-17 (B)
Louise Marlow 13-16 (B)
Shiao Wei Tham 12-15 (A)

Honor Code Council

Dean of Students: Debra DeMeis
Honor Code Administrative Coordinator: Don Leach
Faculty:
Barbara Beltz 14-17 (C)
Stacie Goddard 13-16 (B)
John Goss 14-17 (C)
Barry Lydgate 14-15 (A)
Carolyn Morley 14-17 (A)
Sergio Parussa 13-16 (A)
Neelima Shukla-Bhatt 12-15 (B)
Catherine Wearing 14-17 (B)
Jeremy Wilmer 14-17 (B)

Honor Code Hearing Review Panel

Provost and Dean of the College: Andrew Shennan
Faculty:
Lynne Viti 14-16 (A)

International Study Committee

Provost and Dean of the College: Andrew Shennan
Class Dean: John O'Keefe
Director of International Studies: Jennifer Thomas-Starck
Faculty:
Nikki Greene 14-17 (A)
Joseph Joyce 13-16 (B)
Marianne Moore 13-16 (C), chair
Jennifer Musto 14-17 (B)
Alejandra Osorio 14-17 (B)
Eve Zimmerman 14-17 (A)

Lectures and Cultural Events, Committee on (CLCE)

Administrative Director CLCE: Corinne Frazer
Student Services representative: Megan Jordan
Cultural Advising Network representative: Karen Shih
President's designee: Alice McCallum
Faculty:
Margaret Carroll 12-15 (A), chair
Louise Darling 13-16 (C)
Alden Griffith 12-16 (C)
Erich Matthes 14-17 (B)
James Petterson 11-15 (A)

Library and Technology Policy, Advisory Committee on

Chief Information Officer: Ravi Ravishanker
Chief Information Officer's designee: Ian Graham
Provost and Dean of the College's designee: Mary Pat Navins
Vice President for Finance and Treasurer's designee: Melissa Fletcher
Dean of Students or designee: Jim Wice
Council Representative: Kristy Liu 14-16
Faculty:
Helena de Bres 13-16 (B)
Pinar Keskin 13-16 (B)
Nicholas Knouf 14-17 (A)
Codruta Morari 14-17 (A)
Frederic Shultz 12-15 (C), chair
Franklyn Turbak 14-17 (C)

Martin Luther King, Jr., Memorial Committee

Faculty: Elena Creef 14-16 (B)

Medical Professions Advisory Committee

Medical Professions Advisor: Sheila Brachfeld-Child, chair
Center for Work and Service representative: TBD
Faculty:
Connie Bauman (B)
Barbara Beatty (B)
Melissa Beers 14-17 (C)
Daniel Brabander 14-18 (C)
Dora Carrico-Moniz 11-17 (C)
Jonathan Cheek 13-17 (B)
Elizabeth DeSombre 14-18 (C)
Jocelyne Dolce 11-16 (C)
Ken Hawes 12-16 (B)
Michael Hearn (C)
Philip Hirschhorn (C)
Jonathan Imber (B)
Ko, Yu Jin 14-18 (A)
Krieger, Joel 14-18 (B)
Mary Kate McGowan 14-18 (B)
Nancy Mukundan 14-17 (C)
Valerie Ramseyer (B)
Susan Skeath van Mulbregt 14-18 (B)
Quinn Slobodian 12-17 (B)
Joseph Swingle (B)
Jill Syverson-Stork 14-18 (A)
Marilyn Turnbull 12-16 (C)
Dorothy Webb (PERA)
Paul Wink (B)

Merit, Advisory Committee on

President: Kim Bottomly
Provost and Dean of the College: Andrew Shennan, chair
Dean of Faculty Affairs: Kathryn Lynch
Faculty:
Martin Brody 13-16 (A)
Carol Dougherty 13-16 (A)
Jonathan Imber 11-15 (B)
Margaret Keane 14-15 (B)
Yoon Sun Lee 14-17 (A)
David Lindauer 13-16 (B)
Phyllis McGibbon 13-16 (A)
Julie Norem 12-15 (B)
Anjali Prabhu 14-17 (A)
Frederic Schultz 14-17 (C)
Adele Wolfson 13-16 (C)

Minority Recruitment, Hiring, and Retention, Advisory Committee on

President's designee: Carolyn Slaboden
Provost and Dean of the College or designee: Robbin Chapman
Faculty:
Koichi Hagimoto 14-17 (A)
David Haines 12-15 (C)
Michael Jeffries 10-15 (B)
Irene Mata 12-15 (B)
Vernon Shetley 14-17 (A), chair
Carlos Vega 14-17 (A)
Adele Wolfson 13-16 (C)
Katherine Woolfalk 14-17 (B)
Weina Zhao 14-17 (A)

Problem Referral Procedure for Faculty, Review Committee on

Provost and Dean of the College or designee: TBD
President's designee: TBD
Faculty: Rebecca Bedell 12-15 (A), chair

Seven College Conference Representative

President: Kim Bottomly
Faculty: Jennie Pyers 14-16 (B)

Wellesley Centers for Women, Board of Overseers

Faculty:
Charlene Galarneau 10-15 (B)

 

 

 

 

 

 

    Academic Council Fall 2014 Dates
    September 9
    October 8
    November 12
    December 10


    Academic Council Spring 2015 Dates
    February 11
    March 4
    April 1
    May 6
    May 26


    All meetings are held in the Academic Assembly Room from 12:30 to 2:00 pm except September 9 and May 26 (4:15-6:00 pm).

    Customarily, a reception is held at the President's House following the first and last meetings of each year.